A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Нижньоапшанський ліцей "Апша" Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області

Освітня програма для 5-6 класів НУШ

 

                                  

                             ЗАТВЕРДЖЕНО

 

                                                                                                                                            В.о директора ліцею                     І.Шеверя

 

 

 

Освітня програма

Нижньоапшанського  ліцею «Апша»  Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області

на 2023-2024 навчальний рік

(5-6 класи) НУШ

 

 

 

 

 

 

 

 

Схвалено

Протоколом педагогічної ради

№1

Від 29.08.2023

 

 

 

 

Пояснювальна записка

      Організація освітньої діяльності в 5-6 класах ліцею (далі-ліцею) здійснюватиметься відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року (схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів країни від 14.12.2016 № 988-р), Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 р. № 898. Основним документом, що забезпечує досягнення учнями визначених відповідним Державним стандартом вимог до обов’язкових результатів навчання учнів є освітня програма ліцею. Навчальний план визначає тижневий обсяг навчального навантаження здобувачів освіти.

Створення єдиного освітнього простору, забезпечення рівного доступу осіб до якісної освіти, дотримання державних стандартів освіти в ліцеї здійснюється через забезпечення в освітній діяльності таких принципів:

  • гуманізм як норма поваги до особистості та основа побудови партнерського спілкування з дитиною;
  • інтеграційні засади побудови та організації освітнього процесу;
  • визнання самоцінності кожного вікового періоду та орієнтація на вікові особливості;
  • створення сприятливих умов для формування і розвитку у дитини пізнавальних, психічних процесів, належної спрямованості на активність у соціумі, конструктивних мотивів поведінки, самосвідомості, позитивної самооцінки, самоповаги та шанобливого ставлення до тих, хто її оточує;
  • урахування індивідуальних інтересів, здібностей, темпу розвитку дитини.

Завдання освітніх ліній у 5-6 класах реалізуються на основі тематичного планування за принципом інтегрованого підходу до змісту та організації освітньої діяльності. Побудова освітнього процесу на засадах інтегрованого підходу забезпечує єдність та взаємопов’язаність усіх освітніх ліній у кожній темі, що реалізується як цілісна змістова та діяльнісна одиниця освітнього процесу.

Зберігаючи наступність із початковою школою забезпечується подальше становлення особистості дитини, її фізичний, інтелектуальний, соціальний розвиток; формується здатність до творчого самовираження, критичного мислення, виховуємо ціннісне ставлення до держави, рідного краю, української культури, пошанування своєї гідності та інших людей, збереження здоров’я.

Освітня програма закладу, розроблена на основі Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки України 19.02. 2021 р. № 235.

Дана освітня програма

  • відповідає структурі Типової освітньої програми та визначеним нею вимогам до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою закладу освіти;
  • визначає (в обсязі не меншому ніж встановлено відповідною Типовою освітньою програмою) загальний обсяг навчального навантаження на відповідному рівні (циклі) повної загальної середньої освіти (в годинах), його розподіл між освітніми галузями за роками навчання;
  • містить навчальний план, що ґрунтується на одному з варіантів типових навчальних планів відповідної Типової освітньої програми і може передбачати перерозподіл годин (у визначеному типовим навчальним планом обсязі в межах мінімального/максимального навантаження для кожної галузі) між обов’язковими для вивчення навчальними предметами (крім державної мови) певної освітньої галузі, які можуть вивчатися окремо та або інтегровано з іншими навчальними предметами;
  • містить перелік модельних навчальних програм, що використовуються закладом освіти в освітньому процесі, та/або навчальних програм, затверджених педагогічною радою, що мають містити опис результатів навчання учнів з навчальних предметів (інтегрованих курсів) в обсязі не меншому ніж встановлено відповідними модельними навчальними програмами;
  • описує форми організації освітнього процесу та інструментарію оцінювання.

Освітня програма реалізує Стратегії розвитку закладу.

Мета і завдання освітньої програми закладу ґрунтуються на визначеній Законом України «Про освіту» меті повної загальної середньої освіти, що передбачає всебічний розвиток, виховання і соціалізацію особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності.

1.Вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою

 

Визначаючи вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньої програмою, заклад керується чинними нормативними документами у сфері освіти.

Навчання за освітньою програмою базової середньої освіти можуть розпочинати учні та учениці, які на момент зарахування (переведення) до ліцею, що забезпечує здобуття відповідного рівня повної загальної середньої освіти, досягли результатів навчання, визначених у Державному стандарті початкової освіти, що підтверджено відповідним документом встановленого зразка) свідоцтвом досягнень, свідоцтвом про здобуття початкової освіти, табелем навчальних досягнень учня /учениці).

У разі відсутності результатів річного оцінювання з будь-яких предметів за рівень початкової освіти здобувачі освіти повинні пройти відповідне оцінювання упродовж першого семестру навчального року. Для проведення оцінювання наказом керівника закладу освіти створюють комісію, затверджують її склад (голову та членів комісії), а також графік проведення оцінювання та перелік завдань з навчальних предметів. Протокол оцінювання рівня навчальних досягнень складають за формою згідно з додатком 2 до Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 12 січня 2016 року №8 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 липня 2019 року № 955), зареєстрованого в Міністерстві юстиції країни 03 лютого 2016 р. за № 184/28314.

2.Загальний обсяг навчального навантаження на відповідному рівні (циклі) повної загальної середньої освіти (в годинах), його розподіл між освітніми галузями за роками навчання

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5-6 класів (адаптаційний цикл базової середньої освіти) в освітній програмі ліцею відповідає Державному стандарті базової середньої освіти (Додаток 23) та Типовій освітній програмі для 5-9 класів (Додаткок 1 ). Загальний обсяг річного навчального навантаження для кожної галузі в освітній програмі закладу встановлено у межах вказаного в Державному стандарті та Типовій освітній програмі діапазону мінімального та максимального показників.

Загальний обсяг навчального навантаження учнів та учениць розподіляється між роками навчання, освітніми галузями, обов’язковими та вибірковими освітніми компонентами.

 

Загальний обсяг річного навчального навантаження для 5-6 класів.

Таблиця 1

 

 

 

 

Назва освітньої галузі

 

Навчальне навантаження

5 клас

6 клас

 

рекомендоване*

 

Мінімальне*

 

Максимальне*

 

рекомендоване*

 

Мінімальне*

 

Максимальне*

Мовно-літературна **

На тиждень

11

10

13

11

10

13

На рік

385

350

455

385

350

455

Математична

На тиждень

5

4

6

5

4

6

На рік

175

140

210

175

140

210

 

Природнича

На тиждень

2

1,5

3

4

2

5

На рік

70

52,5

105

140

70

175

Соціальна і здоров’я- збережувальна*

На тиждень

1,5

1

3

1,5

1

3

На рік

52,5

35

105

52,5

35

105

Громадянська та історична

На тиждень

1

1

2

2

1,5

3

На рік

35

35

70

70

52,5

105

Технологічна

На тиждень

2

1

3

2

1

3

На рік

70

35

105

70

35

105

Інформатична

На тиждень

1,5

1

2

1,5

1

2

На рік

52,5

35

70

52,5

35

70

Мистецька

На тиждень

2

1

3

2

1

3

На рік

70

35

105

70

35

105

Фізична культура***

На тиждень

3

3

3

3

3

3

На рік

105

105

105

105

105

105

 

Усього

На тиждень

29

 

 

32

 

 

На рік

1015

 

 

1120

 

 

Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, вибіркових освітніх

компонентів, проведення індивідуальних

консультацій та групових занять

На тиждень

2

 

 

2

 

 

 

 

 

На рік

 

 

 

70

 

 

 

 

 

70

 

 

Загальнорічна

кількість навчальних годин, що

фінансуються з бюджету (без

урахування поділу на групи )

На тиждень

31

 

 

34

 

 

 

На рік

 

1085

 

 

 

1190

 

 

Гранично допустиме навантаження учнів****

На тиждень

28

 

 

31

 

 

На рік

980

 

 

1085

 

 

* Години соціальної і здоров’язбережувальної освітньої галузі розподіляються на вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» та предмету «Етика. 5-6 класи»

** Години мовно-літературної освітньої галузі можуть розподілятися на

вивчення мови корінного народу, національної меншини та або другої іноземної мови.

*** Години, передбачені для фізичної культури, не враховуються під час визначення гранично допустимого навчального навантаження учнів.

**** Сума годин на вивчення всіх освітніх галузей не повинна перевищувати загальної кількості годин, визначеної цим навчальним планом.

Керуючись показниками загальної кількості навчального навантаження, визначеними в Таблиці 1 за галузями, визначено обсяг фактичного річного навантаження для 5-6-х класів.

Результат подано в Таблиці 2.

                                                                                                                                                      Таблиця 2

 

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

 

5 клас

 

6 клас

Мовно-літературна **

На тиждень

11

11

На рік

385

385

Математична

На тиждень

        5

           5

На рік

175

175

Природнича

На тиждень

         2

            4

На рік

70

140

Соціальна і здоров’я- збережувальна*

На тиждень

         1

             1

На рік

35

35

Громадянська та історична

На тиждень

        1

              2

На рік

35

70

Технологічна

На тиждень

         2

           2

На рік

70

70

Інформатична

На тиждень

        1

            1

На рік

35

35

Мистецька

На тиждень

         2

             2

На рік

70

70

Фізична культура***

На тиждень

         3

            3

На рік

105

105

Усього

На тиждень

28

31

На рік

980

1085

Додаткові години для вивчення предметів освітніх

галузей, вибіркових

На тиждень

       3

           3

На рік

105

105

 

освітніх

компонентів, проведення індивідуальних консультацій та групових занять

 

 

 

Загальнорічна

кількість навчальних годин, що

фінансуються з бюджету (без

урахування поділу на групи )

На тиждень

31

34

 

 

На рік

 

1085

 

1190

Гранично допустиме навантаження учнів****

На тиждень

28

31

 

На рік

 

980

 

1085

 

3.Перелік варіантів типових навчальних планів та модельних навчальних програм

 

В освітній програмі зазначається перелік модельних навчальних програм та навчальних програм що використовуються в освітньому процесі, що містять опис результатів навчання учнів та учениць з навчальних предметів інтегрованих курсів в обсязі не меншому ніж встановлено відповідними модельними навчальними програмами. Оскільки відповідні модельні та/або навчальні програми спрямовані насамперед на реалізацію вимог Державного стандарту базової середньої освіти, заклад освіти під час формування переліку цих програм врахував низку чинників, а саме

  • особливості та потреби учнів та учениць ліцею в досягнені обов’язкових результатів навчання,
  • потенціал педагогічного колективу,
  • ресурсне забезпечення ліцею,
  • навчально-методичний супровід конкретних модельних програм,
  • наявність внутрішньогалузевих та міжгалузевих зв’язків між програмами різних предметів та курсів для реалізації ключових компетентностей варіативність програм для підтримки курсів у діапазоні від мінімальної до максимальної кількості годин тощо.

Під час вибору модельних навчальних програм для освітньої програми ліцею зверталась увага на раціональне використання навчального часу. Сформована з окремих модельних та /або навчальних програм освітня програма ліцею є цілісним комплексом, кожен компонент якого реалізує свої цілі та функції у тісному взаємозв’язку з іншими компонентами для формування цілісної компетентної особистості. Ці взаємозв’язки реалізовуються не лише на рівні базових знань з окремих предметів, а й на рівні досягнення очікуваних результатів та видів діяльності. Перелік модельних та/або навчальних програм в освітній програмі ліцею охоплює досягнення учнями та ученицями результатів навчання з усіх визначених Державним стандартом освітніх галузей. Ліцей здійснив вибір модельних навчальних програм для закладів загальної середньої освіти з-поміж тих, яким надано гриф «Рекомендовано Міністерство освіти і науки України».

На основі модельної та/або затвердженої педагогічною радою навчальної програми предмета інтегрованого курсу вчитель складає календарно-тематичне планування з урахуванням навчальних можливостей учнів класу. Календарно-тематичне та поурочне планування здійснюється вчителем у довільній формі, у тому числі з використанням друкованих чи електронних джерел тощо. Формат, обсяг, структура, зміст та оформлення календарно - тематичних планів та поурочних планів - конспектів є індивідуальною справою вчителя.

Автономія вчителя забезпечена академічною свободою, включаючи свободу викладання, свободу від втручання в педагогічну, науково - педагогічну та наукову діяльність, вільним вибором форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі, розробленням та впровадженням авторських навчальних програм, проєктів, освітніх методик і технологій, методів і засобів, насамперед методик компетентнісного навчання.Під час розроблення календарно-тематичного та системи поурочного планування вчитель має самостійно вибудовувати послідовність формування очікуваних результатів навчання, враховуючи при цьому послідовність розгортання змісту в навчальній програмі. Учитель може переносити теми уроків, відповідно до того, як учні засвоїли навчальний матеріал, визначати кількість годин на вивчення окремих тем. Адміністрація ліцею або працівники методичних служб можуть надавати методичну допомогу вчителю з метою покращення освітнього процесу.

 

 

Освітня галузь

Предмети

Модельна навчальна програма

Назва

Автор(и)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мовно-літературна

 

 

Українська мова

«Українська мова 5-6 класи» для закладів середньої освіти

Заболотний                                 О.В.,

Заболотний                                 В.В.,

Лавринчук                                 В.П., Плівачук К.В., Попова Т.Д.

 

 

Українська література

«Українська

література. 5-6 класи» для

закладів загальної середньої освіти

Архипова                                 В.П., Січкар С.І.,

Шило С.Б.

 Зарубіжна література

«Зарубіжна

література. 5–6 класи» для

закладів загальної середньої освіти

Ніколенко О.М., Ісаєва О.О., Клименко Ж.В.,

Мацевко-Бекерська Л.В., Юлдашева Л.П., Рудніцька Н.П.,

Туряниця В. Г., Тіхоненко С.О., Вітко М.І.,

Джангобекова Т.А.

 Іноземна мова

«Іноземна мова. 5-

9 класи» для закладів загальної середньої освіти

Редько          В.                              Г., Шаленко       О.                            П., Сотникова        С.      І., Коваленко     О.                        Я., Коропецька      І.                          Б., Якоб                     О.    М., Самойлюкевич І. В., Добра О. М.,

Кіор Т. М.

 

 

Математична

 Математика

«Математика. 5-6 класи» для

закладів загальної середньої освіти

Мерзляк А.Г.,

Номіровський Д.А., Пихтар М.П.,

Рубльов Б.В., Семенов В.В., Якір М.С.

Природнича

Інтегрований курс

«Довкілля. 5-6

Григорович О.В.

 

«Довкілля»

класи

(інтегрований курс)» для

закладів загальної середньої освіти

                                                                      

 

 

Громадянська та історична

 

 

Вступ до історії України та громадянської освіти

«Вступ до історії України та

громадянської

освіти. 5 клас» для закладів загальної середньої освіти

Бурлака О.В., Власова Н.С., Желіба О.В.,

Майорський В.В., Піскарьова І.О., Щупак І.Я.

 

Інформатична

 

Інформатика

«Інформатика. 5-6 класи» для

закладів загальної середньої освіти

Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І.,

Чернікова Л.А., Шакотько В.В.

 

 

Технологічна

 

 

Технології

«Технології. 5-6 класи» для

закладів загальної середньої освіти

Ходзицька І.Ю., Горобець О.В., Медвідь О.Ю.,

Пасічна Т.С, Приходько Ю.М.

 

 

Мистецька

 

 

Інтегрований курс

«Мистецтво»

«Мистецтво. 5-6 класи»

(інтегрований курс) для закладів загальної

середньої освіти

Масол Л. М., Просіна О. В.

 

 

 

Фізична культура

 

 

 

Фізична культура

«Фізична культура. 5-6 класи» для

закладів загальної середньої освіти

Педан О.С., Коломоєць Г. А. , Боляк А. А., Ребрина А. А., Деревянко В. В., Стеценко В. Г., Остапенко О. І., Лакіза О. М.,

Косик В. М. та інші

Освітня галузь

Предмети

навчальна програма

Назва

Автор(и)

Соціальна і здоров’язбережувальна

Інтегрований курс

«Здоров’я, безпека та добробут»

«Здоров’я, безпека та добробут. 5-6 класи

(інтегрований курс)»

Шевченко О.О.

 

4.Рекомендовані форми організації освітнього процесу

 

Освітній процес організовується в безпечному освітньому середовищі та здійснюється з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, їхніх освітніх потреб.

                  У рамках академічної свободи форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу освіти та відображаються в освітній програмі ліцею. Форми організації освітнього процесу, які може запропонувати ліцей: очне навчання, дистанційне навчання, змішане навчання. За потреби заклад освіти може організувати індивідуальні форми здобуття освіти (зокрема екстернатну, сімейну (домашню), педагогічний патронаж), реалізовувати індивідуальну освітню траєкторію учня/учениці.

Відповідно до Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у закладах загальної середньої освіти (додаток 2 до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.03.2002 р. за № 229/6517, із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти № 572 від 09.10.2002 наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту № 921 від 17.08 .2012 наказом Міністерства освіти і науки N 401 від 08 .04.2016 класи мають поділ на групи під час вивчення української, англійської мов та інформатики.

 

4.      Опис інструментарію оцінювання

 

Система оцінювання має на меті допомогти вчителеві конкретизувати навчальні досягнення учнів та учениць і надати необхідні інструменти для впровадження об’єктивного й справедливого оцінювання результатів навчання.

Оцінюванню підлягають результати навчання з навчальних предметів, інтегрованих курсів обов’язкового освітнього компонента навчального плану. Педагогічна рада ліцею може прийняти рішення про оцінювання результатів навчання складників вибіркового освітнього компонента.

Оцінювання результатів навчання здобувачів освіти зорієнтоване на ключові компетентності і наскрізні вміння та вимоги до обов’язкових результатів навчання у відповідній освітній галузі, визначені Державним стандартом.

Встановлення відповідності між вимогами до результатів навчання учнів, визначеними Державним стандартом, та показниками їх вимірювання здійснюється відповідно до системи та загальних критеріїв оцінювання результатів навчання учнів, визначених Міністерством освіти і науки України.

Основними видами оцінювання результатів навчання учнів є: формувальне, поточне, підсумкове (тематичне, семестрове, річне) оцінювання.

Формувальне оцінювання – це оцінювання під час навчання і “для навчання”. “Формувальне”– тому що, на відміну від підсумкового, має на меті формування (або форматування) навчального процесу з урахуванням навчальних потреб кожного учня/учениці задля більш ефективного формування необхідних знань, умінь та ставлень. Це послідовна змістовна взаємодія між учнем/ученицею, учителем і батьками щодо навчальних досягнень учня на підставі всім зрозумілих цілей і критеріїв.

Поточне оцінювання здійснюють з метою допомогти учням/ученицям усвідомити способи досягнення кращих результатів навчання. Поточне оцінювання здійснюється системно в процесі навчання на основі алгоритму діяльності вчителя під час організації формувального оцінювання, що, зокрема, забезпечить наступність між підходами до оцінювання навчальних досягнень здобувачів початкової і базової середньої освіти. Важливо не протиставляти учнів одне одному. Доцільно акцентувати увагу лише на позитивній динаміці досягнень учня/учениці.

Поточне та підсумкове оцінювання результатів навчання учнів здійснюють відповідно до вимог модельних навчальних програм із застосуванням таких форм та способів:

усної (зокрема шляхом індивідуального, групового та фронтального опитування);

письмової, у тому числі графічної (зокрема шляхом виконання діагностичних, самостійних та контрольних робіт, тестування, організації роботи з текстами, діаграмами, таблицями, графіками, схемами, контурними картами тощо);

цифрової (зокрема шляхом тестування в електронному форматі);

практичної (зокрема шляхом організації виконання різних видів експериментальних досліджень та навчальних проектів, виготовлення виробів,роботи з біологічними об’єктами, хімічними речовинами тощо).

Підсумкове оцінювання здійснюють з метою отримання даних про рівень досягнення учнями результатів навчання після завершення освітньої програми або окремих освітніх компонентів. Важливо не протиставляти учнів одне одному. Доцільно акцентувати увагу лише на позитивній динаміці досягнень учня/учениці. Труднощі в навчанні доцільно обговорювати з учнями індивідуально.

Річне оцінювання здійснюються за системою оцінювання, визначеною законодавством, а результати такого оцінювання відображаються у свідоцтві досягнень, що видається учневі щороку.

У рамках академічної свободи педагогічні працівники ліцею здійснюють вибір форм, змісту та способу оцінювання залежно від дидактичної мети.

Окрім формувального, поточного та підсумкового семестрового, річного оцінювання, педагогічна рада ліцею може ухвалити рішення про здійснення проміжного оцінювання результатів навчання з окремих предметів, інтегрованих курсів. Періодичність і процедури здійснення проміжного оцінювання й види діяльності, результати яких підлягають проміжному оцінюванню, визначають педагогічні працівники ліцею залежно від дидактичної мети та з урахуванням відповідної навчальної програми.

 

                                                     Робочий навчальний план

    Нижньоапшанський ліцей «Апша»

    на 2023-2024 навчальний рік

   (5-6 класи)

Освітні галузі

Навчальні предмети

Кількість годин на тиждень у класах

5

6

Мови і літератури

Українська мова

4

4

Українська література

2

2

Іноземна мова (англійська)

2

2

Зарубіжна література

1

1

Румунська мова

2

2

Інтегрований курс «Література»

1

1

Математична

Математика

5

5

Природнича

Інтегрований курс «Пізнаємо природу»

2

2

Географія

-

2

Соціальна і здоров'язбережувальна

Інтегрований курс «Здоров’я, безпека та добробут»

0,5

0,5

Культура добросусідства

0,5

0,5

Громадянська та історична

Вступ до історії України та громадянської освіти

1

 

Історія  України

 

2

Всесвітня історія

 

 

Інформатична

Інформатика

1

1

Технологічна

Технології

2

2

Мистецька

Інтегрований курс «Мистецтво»

2

2

Фізична культура

Фізична культура

3

3

Разом (без фізичної культури + фізична культура)

26+3

29+3

Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором,, проведення індивідуальних консультацій та групових занять

2

2

Гранично допустиме навчальне навантаження

28

31

Всього (без фізичної культури + фізична культура ; без урахування поділу класів на групи)

26+3

29+3

 

Завантажити Освітню програму

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень